Psichosocialinė reabilitacija tai – gydymo programa, padedantiasmenims, turintiems elgesio ir psichikos sutrikimų, pasiekti savarankiškofunkcionavimo lygį bendruomenėje, ugdant emocinius, socialinius ir pažintinius įgūdžius.
Psichosocialinės reabilitacijostikslas –padėti asmenims, sergantiems psichikos ligomis, gyventi, mokytis ir dirbti bendruomenėje,prireikiant kuo mažesnės specialistų pagalbos.
Kaip gauti paslaugas?
Įpsichosocialinę reabilitaciją asmenį siunčia gydantis gydytojas psichiatras,esant nustatytoms indikacijoms – psichikos ir elgesio sutrikimams. Pacientuireikia turėti gydytojo psichiatro siuntimą ir VLK patvirtintą 70 formą.
Psichosocialinės reabilitacijos paslaugos yra nemokamos.
Kam teikiamos paslaugos?
Psichosocialinėsreabilitacijos paslaugos teikiamos pilnamečiams asmenims, kuriems pagal aprašą irGAF skalę nustatytas bent vienas iš šių psichikos ir elgesio sutrikimų:
· simptominiai ir organiniai psichikos sutrikimai;
· šizofrenija, šizotipiniai ir kliedesiniai sutrikimai;
· nuotaikos sutrikimai;
· stresiniai, somatoforminiai ir neuroziniai sutrikimai;
· elgesio sindromai, susiję su somatiniais veiksniais ar fiziologiniaissutrikimais;
· smarkiai sutrikęs elgesys ir socialinė adaptacija;
· asmuo pripažintas ribotai darbingu, kai darbingumas ne didesnis nei55 %, arba laikino nedarbingumo trukmė per pastaruosius 12 mėn.viršija 90 dienų, arba asmuo priklauso ilgalaikių bedarbių kategorijai.
Kokios paslaugos teikiamos?
Psichosocialinėsreabilitacijos paslaugas sudaro trys etapai – vertinimas, planavimas irvykdymas. Šie etapai gali būti įgyvendinami nuosekliai, paraleliai ir (ar)cikliškai.
1. Vertinimo etapas
· atliekamas asmenspsichikos, elgesio, psichosocialinės būklės, alkoholio ir kitų žalingų medžiagųvartojimo vertinimas;
· atliekamas asmeninėspriežiūros, kasdieninės veiklos ir savarankiškumo vertinimas.
2. Planavimo etapas
Remdamasisvertinimo etape gautais rezultatais ir vadovaudamasis psichosocialinėsreabilitacijos paslaugų teikimo reikalavimais, gydytojas psichiatras kartu su pacientusudaro individualų psichosocialinės reabilitacijos planą. Plane numatomi siektini tikslai, įgūdžių mokymosi būdai, psichosocialinės reabilitacijos paslaugos, jųskaičius, trukmė, dažnis ir paslaugas teikiantys specialistai.
3. Vykdymo etapas(konsultavimas ir mokymas)
Konsultavimo paslaugos
· Konsultavimas individualios priežiūros, kasdienės arbasavarankiškos veiklos klausimais – dėl vaistų, priklausomybių, sveikatospalaikymo arba atkūrimo, savarankiškos priežiūros, buities ir profesinių darbų,finansų tvarkymo, šeimos planavimo, pasiruošimo vaiko priežiūrai įgūdžių.
· Psichosocialiniskonsultavimas – dėltarpusavio santykių, krizinės situacijos ar išgyventos netekties.
Grupinėsįgūdžių mokymo užsiėmimai
· psichologinė arba psichosocialinė pagalba. Lavinami psichologiniaiįgūdžiai, taikant muzikos, dailės, pažintines, elgesio ir kitas terapijos rūšis;
· įgūdžių, susijusių su mokymusi ir pažinimu, lavinimas. Ugdomi atminties, orientacijos,suvokimo, dėmesio ir vykdomieji įgūdžiai;
· judėjimo įgūdžių lavinimas;
· asmeninės priežiūros ir kasdienio gyvenimo įgūdžiųmokymas. Mokomasavipriežiūros, sveikatos palaikymo, namų valdymo ir tvarkymo, finansų valdymo irvaikų priežiūros įgūdžių, taikant žaidimo, laisvalaikio arba poilsio terapijas.
· Pagalbos paslaugos. Pagalba, susijusi su asmens sveikatospriežiūra (pavyzdžiui, lydėjimu į sveikatos priežiūros įstaigą).
· Bendrosios sveikatos intervencijos (užimtumo terapija,socialinis darbas).
Atsižvelgiant į asmens poreikius, pasiektą pažangą ir specialistųrekomendacijas, planas gali būti koreguojamas ar papildomas.
Kokie specialistai teikiapaslaugas?
Psichosocialinėsreabilitacijos paslaugas teikia specialistų komanda: gydytojas psichiatras,medicinos psichologas ir socialinis darbuotojas. Prireikus į komandą gali būtiįtraukiami ir kiti specialistai (kineziterapeutas, ergoterapeutas, menųterapeutas ir kt.).
Gydytojas psichiatras:
· vertina asmens psichikos būklę;
· sudaro psichosocialinėsreabilitacijos ir atkryčio prevencijos planus;
· vykdo psichoedukacijas;
· vertina ir koreguoja gydymodinamiką.
Medicinos psichologas:
· atlieka psichologinįįvertinimą;
· vykdo terapijas ir kitasveiklas;
· teikia psichologinę pagalbą.
Socialinisdarbuotojas:
· įvertina asmens socialiniusįgūdžius ir funkcionavimą;
· konsultuoja dėl galimybių,individualios priežiūros, kitų kasdieninės veiklos įgūdžių;
· moko individualiospriežiūros, kitų kasdienės veiklos įgūdžių;
· konsultuoja artimuosius dėlasmens individualios priežiūros, kasdienių veiklų ir galimybių;
· rūpinasi asmens ryšių suaplinka (at)kūrimu;
· informuoja ir konsultuojaapie socialinės pagalbos poreikį ir priemones.
Psichosocialinės reabilitacijospaslaugų teikimo trukmė
Psichosocialinėreabilitacija pagal trukmę skirstoma į trumpalaikę ir ilgalaikę.
Trumpalaikės psichosocialinės reabilitacijos trukmė – ne mažiau kaip 80 val. per2 kalendorinius mėnesius. Trumpalaikė psichosocialinė reabilitacijaskiriama, kai asmens laikinonedarbingumo trukmė per pastaruosius 12 mėn. viršijo 90 dienų.
Ilgalaikės psichosocialinėsreabilitacijos trukmė – nuo 4 iki 6 mėnesių, per šį laikotarpį suteikiant ne mažiau kaip 150valandų psichosocialinės reabilitacijos paslaugų. Ilgalaikė socialinėpsichosocialinė reabilitacija skiriama, kai:
· pasibaigus trumpalaikei psichosocialinei reabilitacijai, nepasiekta daugiaunei pusės numatytų rezultatų;
· per trumpalaikę psichosocialinę reabilitaciją įvyko bent vienas atkrytis irpablogėjo socialinė adaptacija;
· asmens laikino nedarbingumo trukmė per pastaruosius 12 mėn. viršijo120 dienų;
· asmuo pripažintas ribotai darbingu – darbingumas ne didesnis nei 55 %;
· asmuo priskiriamas ilgalaikių bedarbių kategorijai.
Bendra nepertraukiamos psichosocialinės reabilitacijos (trumpalaikės ir(ar) ilgalaikės bei pakartotinės*) trukmė turi neviršyti 18 mėnesių.
*Pakartotinė psichosocialinėreabilitacija gali būti skiriama pasibaigus trumpalaikei ir (ar) ilgalaikeipsichosocialinei reabilitacijai, kai atlikus pažangos vertinimą nustatytapažanga, tačiau socialinė adaptacija dar nėra pakankama, kad asmuo galėtųpasiekti optimalų savarankiško funkcionavimo lygį.
Psichosocialinė reabilitacija (tiek trumpalaikė, tiek ilgalaikė, tiekpakartotinė) yra nemokama.